Výstava Budějovice Evropským hlavním městem kultury 2028

Česká republika bude v roce 2028 hostit prestižní titul Evropské hlavní město kultury. Které město ho získá? Mohou to být právě České Budějovice! Jak na to? Co titul městu přinese? A jak můžete k úspěchu pomoci i vy?

Myšlenka Evropských hlavních měst kultury (EHMK) se rozvíjí již do roku 1985, kdy tuto svou vizi kulturní spolupráce evropských států přednesla na půdě Evropského společenství řecká ministryně kultury Melina Mercouri. Vznik iniciativy Evropských hlavních měst kultury byl zlomovým milníkem ve vnímání kultury jako pojítka mezi evropskými státy. Nyní pomáhá tento titul kulturnímu i ekonomickému rozvoji evropských měst a celých regionů.

Titulem EHMK se mohlo pyšnit už více než 60 evropských měst, od metropolí po desetitisícová městečka. Titul již získala také Praha (2000) a Plzeň (2015) nebo naše partnerské město Linz (2009). Jen o vlásek letos unikl titul pro rok 2026 našemu slovenskému partnerskému městu Nitra (gratulujeme Trenčínu). Všechna tato města mohou potvrdit pozitivní dopady kandidatury na kulturní i ekonomický rozvoj města. Bude nám potěšením se k těmto městům přidat.

Navštivte výstavu ke kandidatuře našeho města v přízemí nové budovy IGY Centra.