Zákazníci mají ještě několik dní na výměnu dárků

Ještě stále si mohou lidé nechat vyměnit dárky, které našli pod vánočním stromkem, ale nevyužijí je nebo se jim nehodí. Obchodníci v kamenných prodejnách sice nemají ze zákona povinnost prodané zbožípřijmout zpět bez udání důvodu ani je vyměnit, v největším jihočeském obchodnímcentru IGY, které spadá do skupiny CPI PROPERTY GROUP, vycházejí zákazníkůmvstříc a ve většině případů nechtěné dárky vymění.

Obchody v IGY Centru nad rámec svých zákonných povinností tyto možnosti nabízejí. Každá prodejna to řeší jinak, někdy je nutné vyměnit zboží kus za kus přímo na místě, jindy se vrací peníze na dárkovou kartu. Některé obchody mění nechtěné dárky například do poloviny ledna, jiné až do konce prvního měsíce. V každém případě není dobré čekat, ale přijít co možná nejdříve a zkusit se domluvit na řešení,“ uvedla Pavlína Jandová, marketingová manažerka IGY Centra. Doplnila, že IGY je v současnosti jedním z mála míst, kde lze ještě dárky měnit. „Mnoho kamenných obchodů zboží zpravidla bezdůvodně nemění. Zákonnou povinnost na výměnu zboží bez udání důvodu mají pouze internetové obchody, a to tehdy, pokud zákazník vrátí zboží do 14 dní od nákupu. Protože už je ale za námi první lednová dekáda, tato lhůta již uběhla, a tak jsme v současnosti skutečně jedni z mála, kteří zboží vymění,“ řekla Pavlína Jandová.

Není-li obdarovaný s dárkem spokojen, stačí zajít do prodejny a vybrat takové zboží, které se mu líbí nebo lépe sedí. V případě výměny se zpravidla vyžaduje přinést nepoškozený výrobek, nejlépe nerozbalený či v původním obalu, a dále doklad o zaplacení či účtenku. Na oblečení by stále měly být připevněny původní visačky. Informace o možnosti a podmínkách vrácení či výměny zboží bývají například uvedeny na účtence nebo v prodejně.

Nejčastěji se vrací oblečení, které nesedí nebo se nehodí, ale i různá elektronika nebo mobilní telefony. Stává se také, že se stejný dárek sejde u obdarovaného vícekrát. V IGY právě máme v plném proudu zimní výprodeje, takže lze za vrácený obnos nakoupit mnohem výhodněji,“ doplnila marketingová manažerka IGY Centra.